image/svg+xml
image/svg+xml

"Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında "Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" çalıştayı 06.11.2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Avrupa Birliği finansmanıyla gerçekleştirdiği Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında Üniversitemizde bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya YEVDES Projesi Takım Lideri Zoran Morvaj, proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan ve proje ekibinden Dr. Öğr. Üyesi Ersin Alaybeyoğlu, Doç. Dr. Hatice Yıldız Durak, Dr. Öğr. Üyesi Bayram Dündar ve Dr. Öğr. Üyesi Mahir Gülen katıldı.

"Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

Üniversitemizin enerji verimliliği alanındaki başarısından bahsedildi

Projenin detayları hakkında bilgiler vererek Üniversitemizin enerji verimliliği alanındaki başarılarından bahseden Dr. Öğr. Üyesi Ceyhan, “Üniversitemiz son yıllarda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında çok büyük bir başarı göstermiştir. Bu başarılardan biri olan projemizde de enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji açısından çok faydalı olacak zeki bir sistem geliştireceğiz. Bu proje kapsamında üniversitemizin ihtisaslaşma alanına da giren ‘Akıllı Sistemler’ konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘Akıllı Enerji Yönetim Sistemi’ geliştirilecek

Yapay zeka destekli mobil bir sistem geliştireceklerini de ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Ceyhan, “Üniversitelerdeki odalar, derslikler, koridorlar, tuvaletler, merdivenler vb. alanların enerji yönetiminde yapay zeka ve nesnelerin interneti (IOT) teknolojisinden yararlanılacaktır. Bu teknolojilerle geliştirilecek masaüstü, mobil ve web tabanlı yazılımlar ile ‘Havalandırma’, ‘Işıklandırma’ ve ‘Isıtma’ sistemleri verimli bir şekilde yönetilebilecek ve bu döngüye yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek enerjinin de dahil edilmesiyle maksimum enerji verimliliği sağlanacaktır.  Bu sayede üniversitemizin enerji sarfiyatına harcadığı bütçe ciddi miktarda azaltılmış olacaktır. 

"Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

Çalıştayda yapılacak çalışmaların altyapısı oluşturuldu

Gerçekleştirilen çalıştayın oldukça verimli geçtiğinin de altını çizen Ceyhan, proje kapsamında yapılan çalışmaların altyapısının oluşturulduğunu ifade etti.

Ceyhan, “Bugün yaptığımız çalıştay projenin altyapısının oluşturulması için çok faydalı geçmiştir. Projemize alanında çok başarılı olan Zoran Morvaj’ın da destek vermesi bizim için çok değerli. Kendileri de projemizi çok beğendi ve YEVDES'te takım lideri olarak dışarıdan bir uzman atamak yerine bizim projemize bizzat uzman desteği sunmak istedi. Bu desteklerinden dolayı da kendilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Her zaman yanımızda olarak bizlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Orhan Uzun’a, proje ekibimize ve Üniversitemiz Enerji Verimliliği Kurulu'na teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuştu.

“Üniversitemiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor”

Rektör Uzun, Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularına üniversite olarak büyük hassasiyet gösterdiklerini de aktararak “Bartın Üniversitesi'nin tüm bileşenleri enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularında adeta bir seferberlik halinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda ülkemizin kalkınmasını her anlamda önceleyen Üniversitemiz, her geçen gün artan enerji talebine karşı üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor.

Haberin detayları: "Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" çalıştayı gerçekleştirildi
  • Bartın Üniversitesi Türkiye'nin En Yeşil ve Sürdürülebilir 11'inci Üniversitesi Oldu!

  • "Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

  • “Peyzaj Tasarımında Engelli Dostu Çözümler” Projesi Kabul Edildi

  • Ağdacı Yerleşkemizde Bulunan Orkide Türleri ve Habitatları

  • Üniversitemizin Elektrikli Aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

  • Kutlubey Kampüsü Göletine 5000 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

  • Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümümüzden İlk Karpuz Hasadı

  • Kompost Gübresi Üretimimizi Hümik Asit ile Geliştiriyoruz

  • Yeni Bitki Keşfi: Bartın Geveni!

  • Küre Dağları Milli Parkı’nda Endemik bir Eğrelti Bitkisi Keşfedildi