image/svg+xml
image/svg+xml

Sıfır Atık Projesi Açılış Töreni

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Sıfır Atık” Projesi kapsamında, Üniversitemizde açılış programı düzenlendi.

Üniversitemiz “Sıfır Atık” Projesi açılış töreni, Ağdacı Kampüsü Konferans Salonunda 28 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Bartın Valisi Sinan Güner, Üniversitemizde başlatılan projenin ‘Sıfır Atık’ bilincini yaygınlaştırılması doğrultusunda önemli ve örnek bir adım olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“Özellikle çocuklarımıza çevre bilincini aşılamalıyız”
Sıfır atık ve çevre bilinci konusunda herkese ayrı ayrı görevler düştüğünü belirten Vali Güner, “Özellikle öğrencilerimize çevre bilincinin aşılanması, sıfır atık ve benzeri çevre duyarlılığı projelerinin ailelerinde, yakın çevrelerinde başlamak üzere yayılmasını ve benimsenmesini sağlayacaktır. ‘Sıfır Atık’ Projesi vesilesiyle çevre bilincinin yeniden canlanmasını; bireysel çabalardan başlayarak, sosyal ve ekonomik hayatın bütün aktörlerinin etkin şekilde katılımını; giderek hepimiz için bir hayat tarzı olmasını umuyorum. 

“Bartın Üniversitesi ‘Ben de Varım’ dedi”
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise üniversite olarak “Sıfır Atık” Projesine destek vermekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek “Ülkemizin her alanda uygulamaya koyduğu kalkınma hamlesiyle daha yeşil ve daha temiz bir dünya bırakmak için başlatılan seferberliğe katkı sunmayı gaye edinen Üniversitemiz 18 bine yaklaşan üyesiyle ‘Sıfır Atık’ hareketine katılmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Ülkemizde başlatılan projeyi de bu doğrultuda oldukça anlamlı buluyor; bize gelecek nesillerin bir emaneti olan çevremizi yarınlara daha temiz ve yaşanabilir bırakmak için ‘Bizde varız’ diyoruz.” şeklinde konuştu.
 
“Sıfır Atık, insanlık için önemli bir felsefedir”  
Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Proje Sorumlusu Prof. Dr. Handan Ucun Özel ise üniversitede yürütülen projeden bahsederek, “Sıfır Atık; tüm ürünlerin verimli kullanılması için kaynak ömrü döngülerinin yeniden tasarlanmasını teşvik eden bir felsefedir.” dedi.

Ucun Özel, projenin uygulanışıyla birlikteÜniversitemizin tüm birimlerine yaygınlaştırılması doğrultusunda bilgiler de vererek, “Üniversitemiz idari ve akademik personelinden oluşan proje ekibimiz ile ön çalışmalarını 3 ay sürdürdüğümüz hummalı çalışmalar sonrasında, tam da sıfır atık ruhuna uygun olarak hiçbir şeyi israf etmeden elimizdeki imkânları ve malzemeleri kullanarak bir toplama sistemi tasarladık. Ekim ayı içerisinde sıfır atık projesini uygulamaya koyduk. Gelinen noktada kâğıt, cam, plastik, metal,  organik atıklar ve geri dönüşmeyen evsel atıklardan oluşan 6’lı setlerimiz en ekonomik ve en verimli kullanımı ve görselleri ile uygun alanlara yerleştirilmiştir. Üniversitemizde tüm bu çalışmalar takdire şayan olarak çok az bir maliyetle ve çok kısa sürede gerçekleştirilmiştir. Gerekli eğitimler verilmekte ve sıfır atık felsefesi tüm üniversitemiz aile fertlerine aktarılmaktadır. Ambalaj atıkların yanı sıra pil atıklar, madeni yağlar, bitkisel yağlarda lisanslı firmalara verilmektedir. Tıbbi ve tehlikeli atıklar için de ilgili işlemler tamamlanmak üzere olup ayrı toplanmaktadır. Bartın Üniversitesi olarak sıfır atık projesi ile Ülke ekonomisine katkıda bulunmakta ve çevre duyarlılığını önemsemektedir.” diye konuştu.

Sıfır Atık Açılış Töreni
  • Bartın Üniversitesi Türkiye'nin En Yeşil ve Sürdürülebilir 11'inci Üniversitesi Oldu!

  • "Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

  • “Peyzaj Tasarımında Engelli Dostu Çözümler” Projesi Kabul Edildi

  • Ağdacı Yerleşkemizde Bulunan Orkide Türleri ve Habitatları

  • Üniversitemizin Elektrikli Aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

  • Kutlubey Kampüsü Göletine 5000 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

  • Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümümüzden İlk Karpuz Hasadı

  • Kompost Gübresi Üretimimizi Hümik Asit ile Geliştiriyoruz

  • Yeni Bitki Keşfi: Bartın Geveni!

  • Küre Dağları Milli Parkı’nda Endemik bir Eğrelti Bitkisi Keşfedildi