image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizin Elektrikli Aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

Üniversitemiz Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan “Simurg” isimli elektrikli otomobil, TEKNOFEST'te yer alan 16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarından ödülle döndü.

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarının özel etabı İstanbul Park’ta koşuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından start verilen yarışta Üniversitemiz, Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan “Simurg” isimli elektrikli otomobil ile katıldı. Üniversitemiz öğrencilerinin yüzde 100 yerli olarak ürettiği üçüncü otomobil olan ‘Simurg’ yarışların en hızlı 2’nci otomobili olurken, verimlilikte ise 7’inci sırada yer aldı. 2018 yılındaki yarışlarda ‘Çeşm-i Cihan’ isimli elektrikli otomobil ile verimlilik alanında 22’inci olan öğrenciler, 2019 yılında da ‘Gökbörü’ isimli otomobille ilk 10’uncu sırada yer almayı başarmıştı.

Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

‘Simurg’ ödülle döndü

TÜBİTAK’ın öğrencileri teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 16 yıldır düzenlediği yarışlarda, Üniversitemizin elektrikli aracı ‘Simurg’, başvuru yapan toplam 117 araç içerisinden en verimli 7’nci elektrikli otomobil oldu. İstanbul Park’ta F1 pistinde yarışmaya hak kazanan 48 takım arasından ise ‘Simurg’ 6 turluk etabı hatasız tamamlayan 3 otomobilden biri oldu. Üniversitemiz öğrencilerine, elde ettikleri derecenin yanında TÜBİTAK tarafından ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ ödülü verildi.

Motor ve batarya yönetim sistemi dâhil 200 parça öğrenciler tarafından üretildi

Üniversitemiz Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden 14, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden ise 1 öğrencinin büyük gayretleri sonucunda hazırladıkları elektrikli araç 1,2 lira ile 100 kilometre yol gidebiliyor. Araçta motor ve batarya yönetim sistemi dâhil 200 mekanik parçanın öğrenciler tarafından üretildiği ‘Simurg’ için 2 bin 200 satırdan fazla kod yazıldı. Güncel yazılım dilleri kullanılarak yazılan kodlar sayesinde aracın hız, sıcaklık, elektrik tüketimi gibi değerlerinin verimli kullanımı ve kontrolü sağlanmış oldu.

Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

“Kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz”

Kendilerini her geçen gün geliştirdiklerini ifade eden Bilim ve Teknoloji Kulübü Başkanı Yasin Adıgüzel, “TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen yarışlara Bartın Üniversitesi öğrencileri olarak ilk defa 2018 yılında Çeşm-i Cihan isimli aracımızla katılmıştık. Bu yılda üretilen elektrikli aracımızla verimlilik alanında 22’inci hız testlerinde ise 6’ıncı olmuştuk. 2019 yılında ise ‘Gökbörü’ isimli elektrikli aracımızla ilk 10’a girmeyi başardık. Edindiğimiz tecrübelerin üzerine yenilerini ekleyerek en az tüketimle en fazla mesafe kat etmesi için aylar süren bir çalışma gerçekleştirdik. Aracın motoru, batarya yönetim sistemi ve mekanik parçaları dâhil tüm parçalarını ekip arkadaşlarımızla birlikte ürettik. Bunun sonucunda bu yıl F1 pistinde düzenlenen yarışlarda aracımız en hızlı 2’nci otomobil olurken, verimlilikte 7’nci oldu. Ayrıca ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ ödülü almaya da hak kazandık. Bu tecrübeleri daha ileriye taşıyacağız” dedi.

“Öğrencilerimiz her geçen kendilerini geliştirerek, geleceğe yürüyorlar”

Yarışma sonrası öğrencileri tek tek tebrik eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Otomobilin yapımında büyük rol oynayan Bilim ve Teknoloji Kulüp Başkanı Yasin Adıgüzel ve ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum. Yüzde 100 yerli olarak üretilen elektrikli otomobilin yapımında öğrencilerimize verdikleri katkılardan dolayı Kulüp Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu ile birlikte tüm öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca her zaman yanımızda olarak bizlere destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç’a ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine ve dönüşümüne yönelik çalışmalarıyla TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a, gençlerimize rol model olarak milli teknolojilerin geliştirilmesi noktasında teşvik eden Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü
 
Yarışlara katılan akademik personel ve öğrenciler:

 • Prof. Dr. M. Sabri Gök - Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı

 • Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu - Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Bilim ve Teknoloji Kulübü Akademik Danışmanı
 1. Yasin ADIGÜZEL - Makine Mühendisliği Bölümü

 2. Umut KAYABAŞI - Makine Mühendisi Bölümü

 3. Meltem CENAN – Makine Mühendisi Bölümü

 4. İlyas ERDEM – Makine Mühendisliği Bölümü

 5. Gizem YORAN – Makine Mühendisliği Bölümü

 6. Ali Eren BOZBIYIK – Makine Mühendisliği Bölümü

 7. Burak YALÇIN – Makine Mühendisliği Bölümü

 8. Samet ÇİFTÇİ – Makine Mühendisliği Bölümü

 9. Mustafa ÇETİNDAĞ – Makine Mühendisliği Bölümü

 10. Oğuz Kaan USTAOĞLU – Makine Mühendisliği Bölümü

 11. Nur Sultan DEMİR – Makine Mühendisliği Bölümü

 12. Kerim KILIÇ – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

 13. Alparslan YILDIRIM – Elektrik Elektronik Mühendisi Bölümü

 14. Muhammed İkbal TAŞKIN – Elektrik Elektronik Mühendisi Bölümü

 15. Ferhat CAMGÖZ- Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Haberin detayları için tıklayınız: Üniversitemizin elektrikli aracı 'Simurg' hızda 2’nci, verimlilikte 7’nci oldu
 • Bartın Üniversitesi Türkiye'nin En Yeşil ve Sürdürülebilir 11'inci Üniversitesi Oldu!

 • "Akıllı Üniversite için Zeki Enerji Yönetim Sistemi" Çalıştayı Tamamlandı

 • “Peyzaj Tasarımında Engelli Dostu Çözümler” Projesi Kabul Edildi

 • Ağdacı Yerleşkemizde Bulunan Orkide Türleri ve Habitatları

 • Üniversitemizin Elektrikli Aracı 'Simurg' TEKNOFEST'ten Ödülle Döndü

 • Kutlubey Kampüsü Göletine 5000 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

 • Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümümüzden İlk Karpuz Hasadı

 • Kompost Gübresi Üretimimizi Hümik Asit ile Geliştiriyoruz

 • Yeni Bitki Keşfi: Bartın Geveni!

 • Küre Dağları Milli Parkı’nda Endemik bir Eğrelti Bitkisi Keşfedildi